Kasvava signaalien tulva haittaa pian koko maapallon paikannusta

Luotettava satelliittipaikannus vaikeutuu, jos sen toiminnalle välttämättömiä radioteleskooppien eli VLBI-havaintoja ei suojata häiritseviltä signaaleilta. YK:n paikkatietokomitea nosti asian esiin elokuun kokouksessaan New Yorkissa ja antoi toimintakehotuksen, jolla se pyrkii saamaan valtiot turvaamaan havainnot. Suomea edusti kokouksessa Maanmittauslaitos.

Monet yhteiskunnan kriittiset toiminnot, kuten pelastustoimi, sähköverkot ja pörssit, tarvitsevat satelliittipaikannusta. Kasvava radiosignaalien määrä esimerkiksi arjen langattomista teknologioista häiritsee VLBI-havaintoja, joilla määritetään Maan asento satelliitteihin nähden. Ilman tätä tietoa paikannus ei toimi.

Suomessa satelliittipaikannuksen kulmakivi on Kirkkonummen Metsä­hovin geodeettinen tutkimusasema, jonka radioteleskoopilla tehdään maan paikannukselle välttämättömät VLBI-havainnot.

YK:n tavoite on saada jäsenmaiden tuki VLBI-taajuuksien suojaamiselle vuoden 2027 Maailman radioviestintäkonferenssissa. Signaalien määrän arvioidaan kasvavan lähivuosina niin paljon, että ilman toimia paikannus vaikeutuu vakavasti maailmanlaajuisesti.

Toimitus Kirjoittaja

Vastaa