Suurlähettiläs ja tekniikan lisensiaatti Unto Kullervo Korhonen kuoli 15.4.2020. Hän oli syntynyt 10.5.1931 Pielisensuussa.
Korhonen valmistui ylioppilaaksi Joensuun lyseossa 1950 ja diplomi-insinööriksi Teknillisen Korkeakoulun maanmittausosastolta 1955. Tekniikan lisensiaatiksi hän valmistui 1963. Unton kansainvälinen suuntautuminen näkyi jo varhain: hän suoritti useita opintomatkoja Norjaan, Tanskaan, Saksaan, Sveitsiin ja Ruotsiin. Apuahoja tutkimukseen hän sai mm TKK:lta, Teekkarirahastolta sekä Kaatuneiden muistosäätiöltä.
Työuransa Unto Korhonen aloitti Topografikunnassa vuonna 1956. Maanmittauslaitoksessa hän työskenteli nuorempana insinöörinä ja maanmittausauskultanttina 1956–59, sekä vanhempana insinöörinä Ilmakuvatoimistossa 1961–66. Vuosina 1959–61 hän työskenteli fotogrammetrian tutkijana Kanadan kansallisessa tutkimuskeskuksessa NRC:ssä ja 1966–68 YK:n asiantuntijana Itä-Pakistanissa.
Syvä ammatillinen asiantuntijuus ja veto kansainvälisiin tehtäviin johtivat hänet Ulkoministeriön palvelukseen. Unto toimi suurlähettiläänä Sambiassa vuosina 1976–80, Vietnamissa 1980–83 sekä Tansaniassa 1987–88.
Aktiivisuus ja yhteisöllisyys olivat leimallisia Untolle. Opiskeluaikanaan hän oli aktiivinen kiltatoiminnassa toimien maanmittarikillan lukkarina, ekskursiopäällikkönä ja isäntänä.
MHDI:n hallituksen jäsenenä hän oli vuosina 1963–64 ja puheenjohtajana 1968–71 sekä MIL:n puheenjohtajana 1974–75. Hän toimi myös Maanmittaustieteiden seurassa sekä Suomen Fotogrammetrisessa Seurassa.
Unto Korhonen kuului siihen TKK:ssa 1950-luvulla opiskelleeseen tutkijajoukkoon, joka määrätietoisella työllään loi perustan suomalaisten ilmakuvaajien menestymiselle kansainvälisissä kartoitusprojekteissa.
Kansainvälisessä järjestötoiminnassa hän vaikutti kansainvälisen fotogrammetrian seuran ISP:n ilmakolmiointikomission kansallisena raportoijana 1964–68.
Vielä pieni muistelus Korhosen suurlähettiläsajalta: Maankäytössä 1/2002 oli Canh Tran Minhin haastattelu. Hän oli saapunut pakolaisena Vietnamista Suomeen ja pääsi ilmakuvatoimistoon. Ilmakuvatoimiston päällikkö Heikki Raevaara kirjoitti Korhoselle pyytäen apua Canhin perheen yhdistämisessä. Korhonen vauhditti paikallista byrokratiaa ja niinpä muu osa perheestä saapuikin Suomeen puolitoista vuotta myöhemmin.
Vapaa-aikanaan Unto harrasti musiikkia, laulamista ja soittamista.
Työtoverit muistavat hänet reiluna ja asiallisena.
Pekka Lehtonen ja Henrik Haggrén
Lue koko artikkeli PDF-muodossa: